Skip to product information
1 of 1

books

Little People Big Dreams: Pablo Picasso - книга на англиски јазик

Regular price ден 900.00 MKD
Regular price Sale price ден 900.00 MKD
Sale Sold out
Tax included. Shipping calculated at checkout.

Илустрирано од: Тереза Белон
Серија: Мали луѓе, ГОЛЕМИ СОНИШТА
Формат: Тврд повез 32 страници
Издавач: Frances Lincoln Publishers Ltd
Отпечаток: Детски книги на Френсис Линколн
Објавено: 25 јануари 2022 година
Старост на интерес: од 4 години
Сликовници, Уметност: општ интерес (детски / тинејџерски)
Читателство: Деца / Малолетни
Тежина: 338 g
Димензии: 202 x 247 x 13 (мм)
Паб. Земја: Обединето Кралство

Во оваа книга од реномираниот, мултимилионски најпродаваниот серијал Little People, BIG DREAMS, откријте го животот на Пабло Пикасо, еден од најголемите светски уметници во 20 век. Малиот Пабло израснал во уметничко домаќинство и  ја нацртал својата прва слика на девет години. Неговиот татко бил учител по уметност и му помогнал да го развие талентот на неговиот син, учејќи го да користи маслени бои.

Прво се преселил во Барселона, а потоа во Франција, каде што постигнал значителен успех и станал еден од највлијателните уметници на 20 век. Неговиот уметнички стил инспирираше многу движења во уметноста, музиката и литературата, кои ги гледаме и денес. Оваа моќна книга содржи стилски и чудни илустрации и дополнителни факти одзади, вклучувајќи биографска временска рамка со историски фотографии и детален профил на животот на Пабло Пикасо.

Little People, BIG DREAMS е најпродавана серија книги и едукативни игри кои ги истражуваат животите на извонредните луѓе, од дизајнери и уметници до научници и активисти. Сите тие постигнаа неверојатни работи, но секој го започна животот како дете со сон. Оваа охрабрувачка серија нуди инспиративни пораки за деца од сите возрасти, во голем број формати.

Книгите се кажуваат со едноставни реченици, совршени за гласно читање на бебиња и мали деца. Верзиите со тврд повез претставуваат проширени приказни за почетните читатели. Подароците во кутии ви овозможуваат да соберете избор на книги по тема.

Хартиените кукли, картичките за учење, игрите за совпаѓање и другите забавни алатки за учење обезбедуваат уште повеќе начини да им го направат животот на овие примери достапни за децата. Инспирирајте ја следната генерација на извонредни луѓе кои ќе го променат светот со мали луѓе, големи соништа!

Materials

Dimensions

Care information