Skip to product information
1 of 1

books

Little People, BIG DREAMS: Music Stars : 3 books Ella Fitzgerald - Dolly Parton - Josephine Baker - книги на англиски јазик

Regular price ден 2,000.00 MKD
Regular price Sale price ден 2,000.00 MKD
Sale Sold out
Tax included. Shipping calculated at checkout.

Серија:Мали луѓе, ГОЛЕМИ СОНИШТА
Формат: Тврд повез 96 страници
Издавач: Frances Lincoln Publishers Ltd
Отпечаток: Детски книги на Френсис Линколн
Објавено: 1 октомври 2019 година
Класификации:Возраст за интерес: од 4 години, Сликовници, Музика: општ интерес (детски / тинејџерски), Луѓе и места (детски / тинејџерски)
Читателство: Деца / Малолетни
Тежина: 1308 g
Димензии: 258 x 206 x 42 (мм)
Паб. Земја: Обединето Кралство
Земја на потекло: МК

*Селектирано како една од омилените работи на Опра за 2021 година* „Никогаш не е рано да ги запознаеме младите со инспиративни луѓе кои го променија светот“. - Како што вели Опра на OprahDaily.com. Запознајте три инспиративни жени од светот на музиката: Ела Фицџералд, Доли Партон и Џозефин Бејкер! Овој комплет за подароци во кутии од три книги со тврд повез од меѓународно бестселерот Little People, BIG DREAMS ги воведува малите сонувачи во животите на овие неверојатни жени кои работеле во музиката и го промениле светот. Во овие извонредни вистински приказни, научете како три жени ги надминале тешкотиите за да постигнат голем успех во музиката. Раните години Ела ги помина пеејќи и танцувајќи на улиците на Харлем.

Таа стана една од најпознатите џез пејачки на дваесеттиот век. Доли порасна сиромашна со пари, но богата со љубов. Таа ја следеше својата музичка страст за да го направи своето име како светски позната пејачка текстописец и бизнисменка.

Џозефина е родена за сцената. Таа се пресели во Париз и ја најде својата публика, работејќи како танчерка и актер - па дури и агент на францускиот отпор. Секоја од овие подвижни книги содржи стилски илустрации и дополнителни факти одзади, вклучувајќи биографска временска рамка со историски фотографии и детален профил на животот на жената.

Little People, BIG DREAMS е најпродавана серија книги и едукативни игри кои ги истражуваат животите на извонредните луѓе, од дизајнери и уметници до научници и активисти. Сите тие постигнаа неверојатни работи, но секој го започна животот како дете со сон. Оваа охрабрувачка серија нуди инспиративни пораки за деца од сите возрасти, во голем број формати.

Книгите се кажуваат со едноставни реченици, совршени за гласно читање на бебиња и мали деца. Верзиите со тврд повез претставуваат проширени приказни за почетните читатели. Подароците во кутии ви овозможуваат да соберете избор на книги по тема.

Хартиените кукли, картичките за учење, игрите за совпаѓање и другите забавни алатки за учење обезбедуваат уште повеќе начини да им го направат животот на овие примери достапни за децата. Инспирирајте ја следната генерација на извонредни луѓе кои ќе го променат светот со мали луѓе, големи соништа!

Materials

Dimensions

Care information