Skip to product information
1 of 1

books

Little People Big Dreams: Andy Warhol - книга на англиски јазик

Regular price ден 900.00 MKD
Regular price Sale price ден 900.00 MKD
Sale Sold out
Tax included. Shipping calculated at checkout.

Илустрирано од: Тимоти Хант
Серија: Little People Big Dreams
Формат: Тврд повез, 32 страници
Издавач: Frances Lincoln Publishers Ltd
Отпечаток: Детски книги на Френсис Линколн
Објавено: 4 мај 2021 година
Класификација: Сликовници, Уметност: општ интерес (детски / тинејџерски), Луѓе и места (детски / тинејџерски)
Возраст: Деца / Малолетни
Тежина: 336 g
Димензии: 202 x 247 x 13 (мм)
Земја: Обединето Кралство

Во оваа книга од реномираниот, мултимилионски бестселери Little People, серијалот BIG DREAMS, откријте го животот на Енди Ворхол, револуционерниот поп уметник. Малиот Енди беше најмалото и најбледото дете на Ворхола, скромна двојка од Словачка која живееше во Питсбург. Книга со скици залепена за неговата рака, ја сакаше секоја минута помината во цртање, но беше премногу срамежлив да ја покаже својата работа на другите, дури и на семејството! Како возрасен доби шанса да ја објави својата прва илустрација за гламурозно списание.

Своето внимание го сврте кон обичното, како конзерви од супа од кои јадеше за ручек секој ден. Тој му покажа на светот дека обичните предмети можат да ПОПИРААТ, и основаше културно движење. Оваа трогателна книга содржи стилски и чудни илустрации и дополнителни факти одзади, вклучувајќи биографска временска рамка со историски фотографии и детален профил на животот на инспиративниот уметник.

Little People, BIG DREAMS е бестселер серија на книги и едукативни игри кои ги истражуваат животите на извонредните луѓе, од дизајнери и уметници до научници и активисти. Сите тие постигнаа неверојатни работи, но секој го започна животот како дете со сон. Оваа охрабрувачка серија нуди инспиративни пораки за деца од сите возрасти, во низа формати.

Книгите на таблата се кажани со едноставни реченици, совршени за гласно читање на бебиња и мали деца. Верзиите со тврда верзија претставуваат проширени приказни за почетните читатели. Подароците во кутии ви овозможуваат да соберете избор на книги по тема.

Хартиените кукли, картичките за учење, игрите за совпаѓање и другите забавни алатки за учење обезбедуваат уште повеќе начини да им го направат животот на овие примери достапни за децата. Инспирирајте ја следната генерација на извонредни луѓе кои ќе го променат светот со мали луѓе, големи соништа!

Materials

Dimensions

Care information